Ekonomi Haberleri 2017

Ekonomi Haberleri 2017 Dolar Sözcü Eyt Dünya İngilizce Bugün Türkiye Trt Takvim

Ülkemizin ekonomik durumu bir çok gelişmiş Avrupa ülkesine göre çok zayıf durumda. Bunun asıl sebebi üretim yapmamamızdan kaynaklanıyor. Örneğin üretim yapsak kendi kullanacağımız arabayı kendimiz üretsek hem işsiz insanlarımızı iş sahibi olur hemde dışa bağımlı olmayız vergi ödemeyiz hemde dışarıya satarak ülkemizi zenginleştiririz. Almanya gibi ülkeler Mercedes, BMW, Wolkswagen gibi bir çok dünya markasını üretiyorlar ve çok güçlü bir ülke olarak karşımıza çıkıyorlar.

Ayrıca Türk Lirası bir çok para birimi karşısında hep düşük seviyede kalıyor. Bugün baktığımız zaman 1 TL değer kazanmıyor ama 1$=3,54 tl olarak hesaplanıyor ve her geçen gün artıyor. Adamlar 1000$ ile gelip ülkemizde istediklerini yapıyor gezip eğleniyor bizse anca maaşımız ile ay sonunu görmeye çalışıyoruz.

Her ne kadar devlet büyükleri ekonomi iyiye gidiyor, borçlarımızı ödedik, kendi üretimimizi yapıyoruz, işsizlik azaldı dese de rakamlar ortada. Çoğu insan asgari ücret ile geçinmeye çalışıyor. Açlık sınırında sayılan bir çok aile var. Sokaklarda yaşayan yüz binlerce insan var. Bir savaştan kaçan Suriyelileri ülkemize kabul ettik. Devlet kendi bütçesinden onlara fon açıyor kendi vatandaşına vermediği para yardımlarını onlara yapıyor.

Kredi ve kredi kartı borcu olan insanların sayısı milyonları aşıyor insanlar icralık oluyor kimisi hapis yatıyor. Finansal kuruluşlar ülkemizin kredi notunu düşürüyor. Köylülerin ürettikleri mallar çok ucuz mallara satılıyor yada ellerinde kalıyor dışarıdan ithal ediyoruz aynı ürünü. Emekli insanlar yine çalışmak zorunda kalıyor maaşları yetmediği için. Ne olacak bu ülkenin hali izleyip göreceğiz.

1 yorum

  1. tahsin çapa diyarbakır 32 yaşındayım harita teknikeriyim bekarım 1600 tl evet yaşadım . evet küçük çapta iş yapacağım ve elimde nakit olmadığı için yapamıyorum 36 ay olursa iyi olur 15 bin tl ihtiyacım var.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*